Fenerbahçe Spor Kulübü Kuruluşu ve Şükrü Saraçoğlu Ruhu

Türk spor tarihinin en önemli kulüplerinden biri olan Fenerbahçe spor kulübü hali hazırda Türk sporuna bir çok branşta hizmet vermektedir. Türk spor tarihinin en fazla ön plana çıkmış kulüplerinden biridir. Bununla beraber kazandığı kupalar ve başarıları ile gerçekten spor kültürüne bir çok noktada önemli hizmetler sunmuşlardır. Tarihi noktada işi ele almaya başlayacak olursak öncelikle kuruluşundan başlamak gerekir. Türkiye spor tarihinin kurulmuş üçüncü tarihi açıdan büyük kulübü olması noktasında önemlidir. 1907 senesinde Nuri Ziya Bey Ayetullah Bey ve Necip Bey tarafından İstanbul’un Kadıköy semtinde kurulmuştur. Bu noktada bakacak olursak bu ruhu hala semtte yaşamaktadırlar. Kadıköy semtinde çok önemli bir bölge olan Bağdat Caddesi’nde bu Fenerbahçe sempatizanlığı hala yaşamaktadır.

Gerçekten bu aşamada son derece önemli bir spor kulübü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hali ile Fenerbahçe Spor Kulübü tarihindeki önemli başarılar ile Türk sporuna hizmet etmiştir. Özellikle 1908 senesinde ikinci meşrutiyetin ilan edilmesinin ardından çeşitli engellemeler ile karşı karşıya kalan kulüp tarihinde bakacak olursak önemli fedakarlıklar göze çarpmaktadır. Bir çok noktada Necip Bey Ayetullah Bey ve Nuri Bey bu aşamada farklı noktalarda ön plana çıkmışlardır. Bir çok noktada Fenerbahçe Spor Kulübü öne çıkmış ve farklı imkanlar dahilinde spor tarihimize ve spor kültürümüze önemli hizmetler sunmuşlardır. Amblem noktasında önemli çalışmalara imza atmışlardır. Bir çok örnek ve talep arasından en iyisini bulma hususunda kulübün kurucuları son derece hassas davranmışlardır. Burada özellikle dönemin en önemli noktalarından biri olan İslam hususunda dikkatli davranmaya özen göstermişlerdir. Burada yine Kadıköy ile amblemi bir arada yaşatma noktasında önemli çalışmalar göstermişlerdir.

fenerbahce-stat

Fenerbahçe burnunda yer alan ışık hüzmelerinden örnek olarak sarı ve beyaz renklere ağırlık vermişlerdir. Ancak zaman içerisinde Kadıköy semtinde bulunan bu burnun farklı siyasi simgelere karşı gelmesi noktasında çeşitli tepkiler ortaya çıkmıştır. Ve kulübün o dönem yöneticileri bakacak olursak bu eleştirileri dikkate almışlardır. Ve sarı ve beyaz olarak başlayan bu renk tercihi zaman içinde sarı ve laciverte evrilmiştir diyebiliriz.

Kuruluş Maksadı : Amaç olarak dönem içerisinde özellikle Türk spor tarihine önemli hizmetler sunma hususunda öne çıkan spor kulübüdür. Fakat kendi yönetim sisteminin yansıttıkları tüzüklerinde kurul maksatlarını iki ve üçüncü maddelerinde yansıtmışlardır. Memlekette bedeni ve fikri terbiyeyi sağlamak ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spor yoğunlaştırmak maksadı ile kurulduklarını ifade etmişlerdir. Özellikle birinci dünya savaşı sırasında çeşitli imkansızlıklar ile savaşmışlardır. Kendi sporcularını da burada savaşa karşı göndere bir kulüp olan Fenerbahçe bir dönemi sporcusuz geçirmiştir. Bu dönem sonrasında kurulan İstanbul ligine futbol ile takım kurarak katılan Fenerbahçe spor kulübü ilk büyük başarısını burada yaşamıştır. Bu başarının akabinde çeşitli devlet büyüklerinin de dikkatlerini celbetmişlerdir. Bu noktada özellikle Mustafa Kemal Atatürk’te Fenerbahçe Spor Kulübü’nü çeşitli tebriklerle desteklemiş ve başarılarını kutlamıştır. Dönem içerisinde farklı imkansızlıklar ile savaşan Fenerbahçe Spor Kulübü bu noktanın akabinde Türk spor tarihine tam olarak damga vuracak bir bölgeye ulaşmıştır diyebiliriz. Özellikle 50’li yıllarda başlayan önemli başarıların yanı sıra büyük sporcuları da kulübe ve Türk sporuna kazandırması ile son derece öne çıkmışlardır. Bunların en başında şüphesiz Lefter gelmektedir. Ver Lefter’e yaz deftere cümlesi ile Türk spor tarihine ve özelde futbol tarihine son derece önemli bir noktada damga vuran Lefter 1947 senesinden itibaren Fenerbahçe tarihinde efsaneliğe kadar gidecek hatta ve hatta bu noktada heykelinin dikilmesine kadar uzanacak bir tarihin başlangıcını yapar.

fenerbahce-tarihi

Lefter Küçükandonyadis : Rum kökenli bir Türk olan Lefter’in Fenerbahçe’ye transfer süreci özellikle Taksimspor ile başlar. Dönemin Rum kökenli vatandaşlarının en fazla yaşadığı bölgelerden biri olan Beyoğlu civarında bakacak olursak Taksimspor önemli bir takım değildi. Fakat Lefter takım içindeki başarısı ile son dönemde son derece göze çıkmıştır. Lefter’de bu dönem içinde Fenerbahçe kulübünün özellikle dikkatini çekmiştir. Bu noktada transfer süreci başlayan Lefter Fenerbahçe kulübünde göstermiş olduğu üst düzey performansı ile göz doldurmuştur. Hatta öyle ki adına besteler yazılmıştır. Hatta ve hatta yetinilmemiş Kadıköy’de Fenerbahçe taraftarı için son derece önemli bir yer olan Yoğurtçu Parkı’na heykeli dikilmiştir. Bu anlamda Türk spor tarihinde heykeli dikileceksine sevilen yegane futbolcular listesinde zirveye oturmuştur.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihinde 1907 senesinden itibaren bir çok başkan değiştirmiştir. Ziya Songülen ile başlayan liste günümüzde Aziz Yıldırım ile devam etmektedir. Fakat şüphesiz Türkiye spor tarihine ve Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine en fazla damga vuran başkanların başında son başkan Aziz Yıldırım gelmektedir diyebiliriz. Kulüp tarihinde Aziz Yıldırım’dan önce en uzun süre başkanlık yapan Şükrü Saraçoğlu 16 sene bu görevi götürmüşken Aziz Yıldırım bugün 18. senesini doldurmuştur.

Şükrü Saraçoğlu : Siyaset tarihinde de önemli bir yerde durmakta olan isim özellikle Fenerbahçe spor kulübü başkanlığı ile de öne çıkmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı dışında Fenerbahçe başkanlığını da aynı dönemde yürütmüştür. Farklı politikları ile siyaset tarihinde önemli bir yerde iken kendi döneminde Fenerbahçe’yi de stratejileri ile tesisleşmeye verdiği önem noktasında önemli bir yere getirdiğini görebiliriz. Onun döneminde Kuşdili Çayırı’ndaki arazi Fenerbahçe’ye kazandırılmıştır. Kulüp tarihinde son derece önemli bir yere gelmiştir. Geçrekten de bir Fenerbahçe Galatasaray maçı sonrası kulübün kapatılmasına dek giden süreçte Fenerbahçe’ye son derece sahip çıkmıştır. Bu yönü ile son derece önemli bir yerde durmuştur. Kulüp tarihindeki bu önemli yerine müteakip Fenerbahçe Spor Kulübü mabedine stada ismi de verilmiştir.

Aziz Yıldırım: 1998 senesinde girdiği Fenerbahçe başkanlık seçimini tarihin en ilginç şekillerinden biri ile kazanmıştır. Bir oy fark ile kazandığı seçimi 18 senelik aralıksız başkanlık tarihi ile sürdürmektedir. Kendi başkanlığı süresinde kulübe gerçekten önemli sporcular ve tesisler kazandırmıştır. 2011 senesinde şike davası ile dünya tarihinde gündeme gelmiştir. Türk spor tarihinin en önemli davalarından biri olan 2011 senesinde aldığı farklı cezalara karşı durmuş ve kulüp tarihinde en önemli başkanlardan biri olarak yazılmıştır. Bunların yanı sıra bakacak olursak bu dönem içerisinde yine yaptığı farklı tercihler ve sporcu seçimler sebebi ile bir grup taraftardan önemli tepkiler almıştır. Bu yönleri ile hala tartışılmakta olan Aziz Yıldırım son derece önemli bir spor adamı olarak hali hazırda gündemdeki yerini korumaktadır diyebiliriz.

fenerbahceAmblem: Kulüp amblemi son derece önemle seçilmiştir. 1910 senesinde Topuz Hikmet adlı bir zanaatkarın eseri olarak öne çıkan arma noktasında farklı çalışmalar yapılmıştır. Amblem tasarlanırken öncelikle bir kalp kullanılması noktasında farklı fikirler ortaya çıkmıştır. Fakat bunlar kabul görmemiştir. Devamında ki süreçte renkler ile ilgili farklı çalışmalar yapılmıştır. Kadıköy’de yer alan fenerin ışık hüzmelerinden esinlenerek sarı ve beyaz renkler noktasında öne çıkan fikirler olmuştur. Bunlar başta kabul görmüşse de devamındaki süreçte arma tasarlanırken değişmiştir. Amblem tasarlanırken en dibe kırmızı renk yerleştirilmiştir. Bu kırmızı renk Türk bayrağını simgelemektedir. Bunun yanında sarı ve lacivert renkler ise renkliliğ ve son derece önemli bir bağlılık öne çıkmıştır. Özellikle öne çıkan bu bağlılık Fenerbahçe Spor Kulübü amblemini ortaya çıkarmıştır. 2000 senesine dek bu logo kullanılmaktaydı. Fakat 2000 senesinde kulübün değişim göstermesine amblem de ayak uydurmuştur. 2000 senesinde yapılan çalışmalar 2001 yılında tamamlanmıştır. Bu amblem ise günümüzde 16 senelik süreçte kullanılmaktadır diyebiliriz.

Branşlar ve Başarılar: 1907 senesinde sadece bir kaç branş üzerinde başlayan bu branşlar süreci günümüzde bir çok branş ile devam etmektedir. Türk spor tarihinde en fazla branşta sporcusu olan ve en fazla branşta yarışan kulüp olarak bilinmektedir. Bu yönleri ile öne çıkmıştır. Profesyonel futbol takımı kulüp tarihinde de günümüzde de en fazla önemli bir yerde durmaktadır. Kulüp tarihinin en önemli başarılarına da imza atan bu branş önemlidir. 1966-67 sezonunda en büyük başarılardan birini kazanmışlardır. Balkan Kupası’nı kazanarak önemli bir yere gelen kulüp bunun yanı sıra 64 senesinde ise günümüzdeki ismi Şampiyonlar Ligi olan Kupa Galipleri Kupası’nda çeyrek final oynama başarısını göstermiştir. Bunun yanı sıra yeni ismi ile Şampiyonlar Ligi tarihinde ise 2008 senesinde çeyrek final oynama başarısını göstermiştir. Bu noktada önemli bir yerde olduklarını görebilmekteyiz. 2012 senesinde ise avrupa liglerinin ikinci ayağı olan Uefa Avrupa Ligi’nde çeyrek final oynamaktadırlar.

Basketbol : Basketbol’da da tıpkı futbol da olduğu gibi son derece önemli başarılara imza atmışlardır. Bakacak olursak özellikle son yıllarda iki farklı branş olan kadın ve erkek basketbol takımlarında önemli bir yerde olduklarını görebiliyoruz. Burada özellikle bakacak olursak Avrupa basketbol tarihinin gerçekten en kaliteli kadrolarından birine sahip olan erkek basketbol takımından bahsetmek gerekir. Erkek basketbol takımı şu an için son derece önemli bir yerde durmaktadır. Burada özellikle geçtiğimiz yıl 2015 2016 sezonunda Avrupa Basketbol Şampiyonları’nın en önemli ayağı olan Eurolegaue’de final oynama başarısını göstermişlerdir. Bu noktada gerçekten önemli bir yerde durmaktadırlar. Kadın basketbol takımları da yine aynı şekilde erkek basketbol takımı gibi Avrupa basketbol tarihinin en önemli kadrolarından birine sahiptir. Türkiye ligine damga vuran kadrosu ile avrupada da önemli bir yerde durmaktadır. 2005  yılında avrupa liginde final oynamışlardır. 2007 senesinden itibaren ise son derece önemli bir şekilde her yıl avrupada çeyrek final oynama başarısını göstermişlerdir.

Voleybol : Voleybol branşı gerçekten yine Fenerbahçe spor tarihinde önemli bir yerde durmaktadır. Bakacak olursak son derece önemli bir noktada başarıları ile spor tarihine önemli bir damga vurmaktadır. Bunların yanı sıra futbol ve basketbol dışında voleybol ile de gerçekten önemli bir yerdedir. Voleybol tarihinde bakacak olursak son derece önemli bir yerdedir. Bayan voleybol takımının özellikle içindeki kadro ile son derece önemli bir yede durmaktadır. Bakacak olursak burada başarıları ile de göze çarpmaktadır. Kadın voleybol takımı 2009 senesinde CEV Avrupa Takımları arasındaki şampiyona da 3. olmuşlardır. 2014’te ise CEV Erkekler kupasında şampiyonluk yaşama noktasında öne çıkmış bir tarihe de sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra yine Fenerbahçe spor kulübü aynı zamanda masa tenisi ile de öne çıkmış bir spor kulübüdür diyebiliriz. Masa tenisinde bakacak olursak önemli başarıları futbol ve basketbol kadar yaşamış ve yaşatmış bir spor kulübüdür. Masa tenisi takımına bakacak olursak 2013 senesinde final oynamış bir sonraki sene ise şampiyon olmuştur. Bu yönü ile Fenerbahçe spor kulübü tarihinde ve Türk spor tarihinde ilk defa bir masa tenisi takımı Avrupa kupalarında şampiyonluk yaşamıştır.